Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulanmasının güvenilirliği ve etkisi, Amerika da FDA tarafından 1997 yılında  resmi olarak onaylanmıştır.


Lazer, kabaca tabirce tek bir dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık enerjisi demektir. Belirli dalga boylarındaki (pulse) lazer ışınları koyu renkli melanin pigmenti tarafından tutulmak şartıyla enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşmektedir.Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. (Bu sırada ortaya çıkan ısı kıl kökü hücresini tahrip eder. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir (yoğun’dur). Bu da cildin zarar görmesini önler )

Uygulama sonrası kıl köklerindeki tahribasyon sırasında kökler birbirine mühürlenir ve bu köklerin derinin yüzeyinden kendisini atması yaklaşık 21 gündür.
Bu süreçte hastaların uygulama yapılan yerleri bol bol nemlendirmeleri gerekmektedir.